Історії успіху

Арт-резиденція «Територія натхнення»

Українська організація: ГО «Тустань»

Партнери: Machaon International (Словаччина), European Wilderness Society (Австрія), NGO LAG Straznicko (Австрія), ANNOGALLERY (Словаччина)

Бюджет: 320 000 євро (60% покриває «Креативна Європа»)

Сайт: www.areasofinspiration.eu   


Загалом «Територія натхнення» об’єднала п’ять країн, а головним ініціатором проекту стала природоохоронна організація зі Словаччини «Machaon International». На Синевирі вже відбувся пленер дикої природи, організований австрійцями, а в Чехії – динамічна подія-подорож довжиною у 30 кілометрів по лугах Південної Моравії з фольклорною групою «Овечки для Білих Карпат». В Естонії заплановані бесіди про образотворче мистецтво, скульптуру та фотографію XIX століття, а в Словаччині дітей навчатимуть, як правильно працювати з глиною. Арт-резиденції – це не тільки комфортне місце для творчості, але й можливість для митців взаємодіяти з локацією. Такі ініціативи сприяють децентралізації, а місцевість набуває нового культурного значення. За допомогою мистецтва арт-резиденція має оживити сільську місцевість. Цьому допоможуть пленери, симпозіуми, фестивалі, які до того ж збільшать туристичну привабливість локації. Ідею створення арт-резиденції підказала організаторам сама історія місцевості. Фортеця Тустань завжди була місцем, куди тягнулися творчі люди. З 1971 року, коли тут почали проводитись експедиції, в Тустані збиралися письменники, музиканти, художники. Відколи пам'яткою почав опікуватися заповідник «Тустань», тут проходили художні пленери, симпозіуми з кам'яної та дерев'яної скульптури і навіть був реалізований ленд-арт-об'єкт. Село Урич також відоме як місце проведення фестивалю середньовічної культури «Ту Стань!»: щороку в місті-фортеці відбуваються лицарські поєдинки, ремісничі майстер-класи, ярмарки. Тут також грають середньовічні вистави та знайомлять з літературою тих часів.


Фестиваль «ВRAVE KIDS»

Українська організація: Жіноча благодійна організація «Наші візії»

Партнери: Charitable Foundation «Caritas Georgia» (Грузія), Fundacja Swiat na Wyciagniecie Reki (Польща), FUNDACJA WYMIANY KULTUROWEJ TO TU TO TAM (Польща), Haliganda (Словаччина), Miniartshow SRL (Румунія), Toleranti Associacion of Samtskhe-Javakheti region (Грузія)

Бюджет: 98.273,52 євро (58,92 % покриває «Креативна Європа»)

Сайт: www.bravekids.eu 


«Brave Kids» об’єднує на фестивалі у Вроцлаві, заснованому польською організацією «Song of the Goat Theatre Association», дітей з різних країн для спілкування, знайомства з різними культурами та обміну досвідом. Особливість проекту полягає в тому, що діти беруть активну участь в організації процесу: багато хто з учасників пережив війну, дехто просто не мав змоги реалізувати себе у рідному місті або селі. Місія фестивалю «Brave Kids» – допомогти дітям розкрити таланти та повірити в себе. Все відбуватиметься у два етапи. Спершу – майстер-класи у різних містах, які проводитимуть самі діти. Учасників поділять на групи та відправлять у різні міста на практикуми. Вони житимуть у місцевих мешканців і зможуть познайомитися з різними світоглядами та культурами. 

По завершенню цього етапу у містах, де проводилися майстер-класи, діти організують концерт. Другий етап проходитиме у Вроцлаві. Там учасники з різних країн протягом 10 днів готуватимуть фінальну виставу «Brave Kids» під керівництвом режисера. Спектакль поєднає культури, традиції та мистецькі техніки з батьківщин дітей-учасників. Саме у Вроцлаві в 2009 році розпочалася історія фестивалю. Тут вперше зустрілися на танцювальних майстер-класах діти з Польщі, Уганди та Непалу. За 7 років існування «Brave Kids» у ньому взяли участь діти з 34 країн. 


«POLYPHONY»

Українська організація: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара»

Партнери: ÖRDÖGKATLAN FESZTIVÁL (Угорщина), Di Mini Teatro (Франція)

Бюджет: 350 396,59 євро (57,08 % покриває «Креативна Європа»)

Сайт: www.polyphonyproject.com 


Дослідницький проект «Polyphony», який реалізують разом з угорськими та французькими партнерами, ставить амбітну мету: задокументувати все різноманіття української традиційної музики і за допомогою сучасних технологій представити її на європейському рівні. Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» – один з найсильніших осередків культурної спадщини в Україні. Він створений на базі колекції художника та скульптора Івана Гончара. Майже все життя він збирав етнографічні артефакти та вивчав народні традиції у різних регіонах України. Місія проекту «Polyphony» полягає у тому, щоб дослідити, зберегти та презентувати живу пісенну традицію українського сільського середовища. Пріоритетними завданнями є фіксація української нематеріальної культурної спадщини найсучаснішими технологіями та забезпечення доступу до неї. Накопичену століттями спадщину нарешті представлено широкому загалу у відкритому доступі. 


Проект «Emergence From shared experience to new creativity: Living Heritage/Reframing Memory» 

Українська організація: ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив

Партнери: INSTITUT UMENI - DIVADELNI USTAV (Чехія), CYPRUS THEATRE ORGANISATION (Кіпр), HOGSKOLEN I OSTFOLD (Норвегія), INSTYTUT TEATRALNY IM. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO (Польща), LATVIJAS JAUNA TEATRA INSTITUTS (Латвія), VICTORIA AND ALBERT MUSEUM (Велика Британія) 

Бюджет: 712.264,45 євро покриває «Креативна Європа»

Сайт: https://izolyatsia.org


Проект сфокусований на темі спільної Європейської культурної спадщини. До проекту будуть залучені дизайнери, режисери, актори, танцівники, музиканти, митці візуального напрямку, діджитал артисти, продюсери та менеджери. Професіонали з усієї Європи об'єднаються для створення роботи, яка відповідатиме конкретним контекстам окремих об'єктів культурної спадщини, проведуть програму семінарів, майстер-класів, художніх резиденцій, виставок та сайту. Ця робота міститиме спільну пам'ять об'єктів культурної спадщини, та покаже, що спадщина є еволюційним процесом зв'язку та відносин різних поколінь в сучасному глобалізованому світі.  Отримавши підтримку від програми «Креативна Європа», група партнерів реалізує проект, забезпечивши діалог через професійні та культурні обміни, заохочуючи взаємне розуміння серед європейських культур. 


«Tbilisi Architecture Biennial – Buildings are Not Enough»

Українська організація: ГО «МістоДія»

Партнери: LTD 42 GRADUSI (Грузія), DET KONGELIGE DANSKE KUNSTAKADEMIS SKOLER FOR ARKITEKTUR, DESIGN OG KONSERVERING (Данія), I. KSNELASHVILI (Латвія), REALIZASOM - PRODUCAO AUDIO LDA (Португалія)

Бюджет: 187.870,49 євро покриває «Креативна Європа»

Сайт: www.biennial.ge


Головною метою «Tbilisi Architecture Biennial – Buildings are Not Enough» є неформальність побудови та проживання у житлових приміщеннях у Тбілісі та за його межами. Проект зосереджений на трансформаційних процесах, що відбуваються в радянських модернізованих масових житлових кварталах - так званих мікрорайонах. Це відкриває весь спектр питань, які будуть розглядатися під час Tbilisi Architecture Biennial 2018. Проект «Buildings are Not Enough» ілюструє початок хаотичного будівництва в Тбілісі, що було спричинено розпадом Радянського Союзу. Сьогодні процеси попередніх 25 років формують міський пейзаж Тбілісі, а також багато інших постсоціалістичних міст. 


«COLAB QUARTER»

Українська організація: ГО «МістоДія»

Партнери: FUNDACIO PRIVADA CIUTADANIA MULTICULTURAL ES (Іспанія), MAIRIE DE COLOMIERS (Франція), CRICAO (Франція)

Бюджет: 333.654,00 євро (59,94 % покриває «Креативна Європа»)

Сайт: www.colabquarter.org 


Мета проекту – знайти нові шляхи для взаємодії з жителями міст та заохотити їх до горизонтальної моделі управління. Проект «Colab quarter» – це серія інтервенцій в урбаністичний простір і лабораторія для експериментів, результати яких будуть корисні професіоналам культурного та мистецького секторів, активістам і соціальним підприємцям. Концепція проекту витікає з попереднього досвіду організаторів. «МістоДія» об’єднує архітекторів, які хочуть, щоб місто було чимось більшим за безликий простір. Один з їхніх перших проектів називався «connecTABLE» і був реалізований на Оболоні у Києві: у дворі в спальному районі міста поставили довгий стіл та запросили сусідів. «За стіл» прийшли майже дві тисячі людей. Сошенка, 33 – це адреса в Києві, за якою знаходяться творчі майстерні аспірантів Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Проте зараз майстерні та сама будівля знаходяться у хиткій ситуації: ще 2012 року на цьому місці планувалось будівництво 25-поверхового будинку, і художникам доводиться постійно відстоювати своє право на перебування тут. У 2015 році майстерні стали однією з локацій бієнале «Київська школа». З того часу «МістоДія» почали слідкувати за розвитком подій на Сошенка, 33 і «боротьбою з художньою системою». «Нам близька ця тема, бо ми знайомі з пасивним ставленням академії до ініціатив. Тому нам не тільки цікаво допомогти художникам розробити проект простору для розвитку майстерень і території навколо них, але й залучити студентів», – розповідає співзасновниця «МістоДії» Анна Доброва.


Видавництво «Астролябія»

Проект видавництва «Астролябія», вперше серед українських видавництв, отримав грант у конкурсі «Художній переклад» програми «Креативна Європа». Проект реалізовуватиметься впродовж 2018–2019 років і передбачає переклад, підготовку до друку, друк, розповсюдження і промоцію 8-ми високоякісних художніх творів класичної та сучасної європейської літератури. Проект також має за мету сприяти розвитку перекладацької культури в Україні.

Сайт: http://astrolabium.com.ua/       


Автори та їх твори:

Яцек Дукай «Крига»

Кевін Баррі «Місто Боуган»

Джеффрі Чосер «Кентерберійські оповіді»

Джозеф Конрад «Ностромо: Сказання про морський корабель»

Міґель де Унамуно «Мир у війні»

Ремон Кено «З жінками по-доброму не можна»

Поетеси від Сапфо (VI ст. до Р.Х.) до Євдокії Авґусти (V ст. після Р.Х.). «Перші поетеси: Кодекс давньогрецької жіночої поезії» 

Урсула Познанскі «Ереб»