Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature)

16 грудня 2019 року в місті Києві відбудеться Третя міжнародна конференція-шоукейс «Культурні відносини України та Європейського Союзу: Премії ЄС у сфері культури», організована Національним бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні. Конференція буде присвячена підведенню підсумків участі України у преміях ЄС за підтримки програми «Креативна Європа» у 2019 році, а також обговоренню можливостей та перспектив участі українських представників сектору культурних та креативних індустрій у решті з них. Тому, хочемо розказати вам, що собою являють ці премії, як обираються переможці, який розмір винагород можна отримати та в яких із них Україна вже здобула перемогу.


Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature)

Це щорічна нагорода, спрямована на сприяння популяризації творчості ще не надто відомих, але талановитих європейських авторів. Премія була започаткована Європейською Комісією в 2009 році та фінансується Європейським Союзом в рамках програми «Креативна Європа». Участь у Премії відкрита для 41 країни програми «Креативна Європа».


Організовується Премія Консорціумом, до складу якого входять представники трьох організацій: Європейської та міжнародної федерації книгорозповсюджувачів (EIBF), Європейської ради письменників (EWC) та Федерації європейських видавців (FEP) за підтримки Європейської Комісії.


Серед цілей Премії: приділити увагу до різноманітності сучасної художньої літератури в Європі; підвищити впізнаваність авторів-переможців за межами своєї країни та допомогти їм стати відомими широкому колу читачів; заохочувати транснаціональний обіг літератури як у Європі, так і за її межами.


Кожного року, національне журі у третині країн-учасниць висуває на номінацію своїх авторів-переможців, таким чином усім країнам надається можливість бути представленими протягом трирічного циклу. Перший трирічний цикл тривав з 2009 до 2011, другий - з 2012 до 2014, третій - з 2015 до 2017. В 2019 році починається четвертий трирічний цикл, що завершиться в 2021 році.


Національне експертне журі проводить незалежне оцінювання, дотримуючись таких критеріїв відбору:

1.  Номінант повинен бути громадянином країни, яка його номінує; номінант має бути автором не менше 2-х, але не більше 4-х книг художньої прози;

2. Номінований твір має бути книжкою художньої прози – романом або збіркою оповідань та має бути написаний державною мовою країни, громадянином якої є автор; номінований твір повинен бути найновішою роботою автора і з часу її публікації до моменту присудження Премії має минути не більше ніж 18 місяців. 


Як відбувається процедура присудження Премії? Національне журі формує короткий (від 2 до 5 номінантів) список авторів. Кожен автор чи авторка номінується за конкретну книжку художньої прози. Далі, списки номінантів оголошуються публічно організаційним комітетом Премії на сайті та в соцмережах. Національне журі обирає автора-переможця від своєї країни. Потім відбувається публічне оголошення та процедура нагородження переможців Премії.


Лауреати Премії отримують грошову винагороду в розмірі 5 000 євро, а також підтримку з боку «Креативної Європи», спрямовану на переклад та міжнародну промоцію їх творів. 


Цього року Україна та Грузія вперше долучилися до Премії. Нам особливо приємно відмітити той факт, що цього року Літературну премію Європейського Союзу вперше серед українських письменників здобула Гаська Шиян за свій новий роман «За спиною», який вийшов навесні у видавництві «Фабула». 


Гаська Шиян – авторка вже двох романів (крім найновішого «За спиною», у 2014-му вийшов її роман “Hunt, Doctor, Hunt”), кількох оповідань, які публікувалися в колективних збірниках, багатьох поетичних публікацій в мережі, а також перекладу роману «Світло згасло в Країні Див» букерівського лауреата з Великої Британії Ді-Бі-Сі П’єра. 


До шорт-листу Премії від України також увійшли Вікторія Амеліна з романом «Дім для Дома» («Видавництво Старого Лева», 2017) і Маркіян Камиш з повістю «Чормет» («Нора-Друк», 2017).


Крім України, в 2019 році, участь у Премії взяли ще 13 країн: Австрія, Велика Британія, Греція, Грузія, Ірландія, Італія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія та Франція. Кожне національне журі складається з 3-5 осіб, які представляють творчі середовища, книговидавничу сферу, літературну критику та медіа. 


До українського журі Премії ввійшли: президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков; директорка Українського інституту книги Олександра Коваль; літературознавиця, перекладачка, віце-президентка Українського ПЕН Оля Гнатюк; письменник, перекладач, літературознавець Остап Сливинський; перекладачка, журналістка, радіоведуча Ірина Славінська.


Консорціум задля дотримання об’єктивності залишає за собою право призначати двох (із трьох чи більше) членів кожного національного журі.

Крім того, кожна з організацій-співзасновників виконує функцію консультанта-супервізора для частини національних журі (для України це – Європейська та міжнародна федерація книгорозповсюджувачів).


Організація-партнер премії в Україні - PEN Ukraine


logo of creative europe
Логотип Українського Культурного Фонду
Logo of european commision
Логотип Міністерства Культури України