Стан сектору ККІ у світі після пандемії (нові реалії): онлайн-платформи, ресурси, онлайн-фестивалі, резиденції, школи, навчання

Під час пандемії змінюється весь світ — і сектор культурних та креативних індустрій не є виключенням. За останні місяці, з’явилися онлайн-ресурси та платформи для допомоги культурним інституціям, організаціям та митцям, на яких вплинули наслідки пандемії коронавірусу. Кінофестивалі перейшли в онлайн-формат, резиденції та спеціалізовані курси тепер також проводяться онлайн. Нижче — огляд найцікавіших прикладів переформатування своєї роботи у діджитал-реалії. Які були оголошені конкурси на підтримку професіоналів сектору культурних та креативних індустрій під час пандемії?


CICAE – Art Cinema організували 17й Art Cinema = Action + management. Це єдина міжнародна тренінгова програма для професіоналів сфери кіноіндустрії, під час якої можна зануритись у процес створення артхаузу на 360°. Навчальний курс відбудеться з 31 серпня по 6 вересня у кампусі на острові Сан Серволо, Венеція (Італія). Організатори курсу зараз як ніколи впевнені, що кінотеатри потребують поштовху, щоб вийти із кризи після COVID-19 та сподіваються, що завдяки цьому курсу нададуть учасникам інструменти для того, щоб наділити арт кінотеатри довгим і успішним життям. Програма реалізується за підтримки програми ЄС «Креативна Європа».


SOFA – School of Film Advancement оголосила конкурс для кінопродюсерів, менеджерів сектору культури, підприємців, фасилітаторів з унікальними ідеями проєктів в аудіовізуальному секторі. Для учасників були заплановані креативні тренінги з метою розширення аудиторії місцевих та міжнародних кіноманів. Цього року в програму школи також увійшли воркшопи для ігрових проєктів, проєктів з імерсивною та / або інтерактивною складовою та VR-сегментами. Це вже восьма така школа, вона триватиме протягом року та охоплюватиме три воркшопи, що відбудуться у Варшаві (16-21 серпня 2020), Тбілісі (квітень 2021) Та Вільнюсі (червень 2021). Зважаючи на пандемію, школа залишає за собою право провести воркшопи онлайн, якщо законодавчими нормами не буде дозволено проводити воркшопи у цих містах.


Які можливості були створені для підтримки європейського сектору культури під час пандемії?


Онлайн-платформи


Для подолання наслідків кризи COVID-19 в секторі культурних та креативних індустрій, за підтримки Європейського Союзу було створено такі онлайн-платформи:


Creatives Unite — це платформа, створена спеціально для сектору культурних та креативних індустрій, які постраждали від пандемії коронавірусу. Дана платформа — простір для сектору ККІ, що дозволяє його представникам обмінюватися ідеями та ресурсами і спільно створювати інноваційні рішення.


Під час кризи COVID-19 музеї та організації сектору ККІ скористалися нагодою приділити більше уваги до своїх аудиторій та віднайти нові за допомогою креативних та інноваційних діджитал-рішень, таких як: безкоштовний онлайн-контент, челенджі в соціальних мережах, онлайн-концерти та вебінари. Europa Nostra створила Europa Nostra Agora — віртуальну платформу для обміну та промоції найкращих діджитал-підходів, пов’язаних з культурою та культурною спадщиною з усієї Європи та світу. Через обмін та промоцію новин та контенту, Europa Nostra хоче внести свій внесок для підтримки психічного здоров’я громадян під час пандемії COVID-19. Європейська мережа Europa Nostra була підтримана програмою ЄС «Креативна Європа».


Пандемія коронавірусу вплинула також і на музеї. Європейською мережею Network of European Museum Organisations (NEMO), що була підтримана програмою ЄС «Креативна Європа», було створено онлайн-карту, на якій можна знайти інформацію про актуальний стан в музеях, поради щодо заходів безпеки та іншу інформацію. Обравши одну з країн, можна знайти додаткову інформацію про актуальний стан в музеях, поради щодо заходів безпеки. Мережа буде постійно оновлювати карту після отримання нової інформації.


Європейська Комісія запустила кампанію у соціальних медіа для програми «Креативна Європа» у Facebook, Twitter та Instagram CreativeEuropeAtHome. Завдяки цій кампанії, Європейська Комісія прагне підкреслити активну діяльність секторів ККІ в Інтернеті у всій спільноті «Креативної Європи» та зробити її доступною для поціновувачів культури, які перебувають вдома на самоізоляції.


Кінофестивалі


Як українські, так і закордонні всесвітньо відомі кінофестивалі також частково або повністю змінили формат у цьому році через пандемію. Розповідаємо про них:


Каннський кінофестиваль 2020 переносили декілька разів, але все ж-таки він не буде проводитись цього року. Натомість, в його рамках відбудеться Кіноринок Marché du Film – Festival de Cannes (онлайн). Під час Marché du Film відбудуться також і заходи підпрограми «Культура» програми ЄС «Креативна Європа»: 22 червня — Digital European Film Forum; з 23 по 26 червня — онлайн-шоукейси. Усі заходи можна знайти тут


Нові ж дати проведення Каннського кінофестивалю — 11-21 травня 2021 року. 


В онлайн-формат перейдуть також такі кінофестивалі, які, до слова, були підтримані програмою «Креативна Європа»: CPH:DOX – міжнародний фестиваль документального кіно (Копенгаген, Данія); Festival SERIES MANIA – це міжнародний фестиваль телесеріалів який (Лілль, Франція).


Нью-Йоркський кінофестиваль Tribeca Film Festival також цього року переходить в онлайн. 


В нових реаліях з 15 по 30 червня відбувся й анімаційний фестиваль Festival international du film d’animation d’Annecy. В 2020 році Фестиваль запропонував безпрецедентний доступ до свого контенту. В рамках Фестивалю за підтримки «Креативної Європи» відбувся і онлайн-івент на тему «Аудіовізуальний сектор у світі після пандемії: фокус на анімації». 


Що ж до проведення українських кінофестивалей, то Одеський Міжнародний Кінофестиваль, який цього року здобув перемогу в конкурсі «Кінофестивалі» програми ЄС «Креативна Європа» та який традиційно проводиться в липні, цьогоріч відбудеться восени – з 25 вересня по 03 жовтня. Професійна платформа Film Industry Office також відбудеться онлайн. 


Представництво ЄС в Україні та Arthouse Traffic з 21 по 27 квітня провели перший в Україні онлайн-фестиваль європейського кіно 2020. Фестиваль відвідало 39 722 кіноманів, які загально переглянули 55 138 годин (або 3 308 280 хвилин) кіно (дані Element Agency).


Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA також вперше відбувся онлайн з 24 квітня по 3 травня. Глядачі мали можливість відвідати всі кінопокази та онлайн-трансляції безкоштовно. 


В онлайн перейшли і фотофестивалі. З 23 по 26 квітня міжнародний фотофестиваль Odesa Photo Days Festival провів частину освітньої програми і кілька фотопоказів онлайн. Європейські куратори та фотографи поділилися своїм баченням майбутнього фотографії у новому світі під час та після пандемії COVID-19.


Музичний сектор під час пандемії також не стояв на місці: музиканти брали участь у челенджах, робили онлайн-концерти, дивилися фільми про музикантів, займалися музичною благодійністю. Більше про те, як це було, можна дізнатися у матеріалі neformat


Фото автора Dominika RoseclayPexels

logo of creative europe
Логотип Українського Культурного Фонду
Logo of european commision
Логотип Міністерства Культури України