«Креативна Європа» в Україні: підсумки 2019 року


2019-й рік став найуспішнішим роком роботи як для українських заявників, так і для діяльності Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні загалом. 


Цьогоріч український кінофестиваль вперше отримав підтримку від програми ЄС «Креативна Європа». Бенефіціаром став Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», який був високо оцінений міжнародними експертами. Крім того, 17 липня Національне бюро організувало «День Креативної Європи» в межах Film Industry Office в рамках 10-го ювілейного Одеського міжнародного кінофестивалю. Саме там своїм досвідом кіновиробництва, історіями успіху та викликів поділились представники програми «Креативна Європа» з Болгарії, Словенії, Угорщини, України та Молдови. Крім того, 14 жовтня за підтримки Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні в кінотеатрі «Жовтень» відбувся День арт-кіно Європи. Це захід у сфері культури, ініційований у 2016 році Міжнародною конфедерацією артхаусних кінотеатрів (CICAE — Art Cinema) в партнерстві з асоціацією «Європа Сінема» (Europa Cinemas) з метою популяризації європейського кіно та діяльності кінотеатрів артхаусного типу. 


Цей рік став надзвичайно успішним і для вітчизняного літературного сектору. Україна увійшла в ТОП-3 країн за кількістю поданих заявок на конкурс «Художній переклад» програми ЄС «Креативна Європа» і в ТОП-10 країн за кількістю підтриманих заявок. Як результат, одразу 3 українських видавництва – «Астролябія», «Видавництво Анетти Антоненко» та Видавництво «Навчальна книга Богдан» – здобули перемогу в конкурсі та отримали гранти на переклад, видання та промоцію поданих серій художніх творів. 


Конкурс «Проекти міжнародної співпраці» у 2019-му році показав найуспішніші результати українських заявників за всі роки участі України у програмі ЄС «Креативна Європа». Так, підтриманий проект European Design Upgrade: Transnational Capacity Building став першим проектом, де лідером проекту є організація з України (K.Fund). Крім того, конкурсом було підтримано 5 проектів, де організації з України стали партнерами, а саме: 

  • “Music Bridge Art Project that overarch countries and connects the several nationalities and communities” угорсько-української організації Pro Cultura Subcarpathica; 
  • “Arts, Rediscovery, Traditions, Eclectic, Contemporary, Heritage” дитячого фестивалю архітектури Aрхікідз; 
  • “Birth Cultures: a Journey through European History and Traditions around Birth and Maternity” Центру гендерної культури; 
  • “European Roma Theater Contemporary Cultural Heritage Shapes Our Future” національно-культурної асоціації «Амала»;
  • “Crafting Europe” Ремісничої Палати України. 


Щорічне проведення «Міжнародного ярмарку грантів у сфері культури» стало доброю традицією та ефективним майданчиком для спілкування між грантодавцями та представниками культурних і креативних індустрій, які перебувають у пошуку фінансової підтримки для своїх культурних проектів та ініціатив в Україні. Цьогоріч Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні разом з Українським культурним фондом отримали рекордну кількість заявок на участь у «Другому міжнародному ярмарку грантів у сфері культури» – більше 1500. В результаті більше 1000 учасників відвідало захід, який об’єднав під одним дахом найбільших грантодавців у сфері культури: 20 донорських організацій, 16 спікерів, 11 інформаційних стендів культурних програм та необмежені можливості для пошуку партнерів.    


На завершення року, Бюро зібрало партнерів та потенційних заявників на звітну конференцію «Культурні відносини України та ЄС: Премії ЄС у сфері культури», де кожен охочий міг дізнатись про те, які державні та приватні премії у сфері культури існують в Україні, за якими критеріями оцінюються лауреати та що вони отримують в разі перемоги.    


Крім того, представники Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні у 2019-му:

  • провели понад 110 особистих консультацій із потенційними заявниками;
  • взяли участь у 24 профільних заходах у сфері культурних та креативних індустрій по всій Україні;
  • організували 23 тренінги із підготовки заявок на програму ЄС «Креативна Європа»; 
  • провели 5 тренінгів із підготовки до конкурсу «Проекти міжнародної співпраці» у партнерстві з програмою Culture Bridges; 
  • взяли участь у двох навчальних поїздках до Греції та Данії. 


2020 рік буде останнім роком семирічної програми ЄС «Креативна Європа 2014-2020», але не дивлячись на це, у ньому будуть оголошені ряд конкурсів у літературній, музичній, театральній сферах, окремий конкурс для поєднання культури та аудіовізуального контенту через цифрові технології та гранти мобільності для митців. Саме тому Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні продовжує активно працювати і в 2020 році.

 

Нехай наступний рік стане ще більш продуктивним для українських культурних та креативних індустрій на міжнародній арені! Наснаги усім нам у новому році!

Категорія новини: Publications
logo of creative europe
Логотип Українського Культурного Фонду
Logo of european commision
Логотип Міністерства Культури України