Український роман номіновано на головну премію ЄС з літератури

Роман української письменниці Євгенії Кузнєцової “Спитайте Мієчку” номіновано на головну премію ЄС з літератури.

Премія Європейського Союзу з літератури (EUPL) відзначає молодих письменників-фантастів з Європейського Союзу та за його межами. Залучаючи країни-учасниці програми Європейського Союзу “Креативна Європа”, Премія відзначає 41 нового талановитого письменника кожні три роки.

У 2022 році номіновано чотирнадцять авторів із чотирнадцяти країн. Переможець EUPL 2022 буде оголошений 21 квітня під час церемонії відкриття Паризького книжкового ярмарку. Цей рік є особливим для EUPL, оскільки вносить зміни в організацію премії: замість того, щоб присуджувати по одному лауреату в кожній із країн-учасниць, європейське журі з семи членів вперше нагородить одного загального переможця, а також визначить переможців п’яти спеціальних номінацій. Незважаючи на обрання основного переможця, усі номіновані автори будуть постійно промотуватися у європейському літературному просторі, аби охопити ширшу та міжнародну аудиторію, а також залучити читачів за межами їхніх національних та мовних кордонів.

Авторів та їхні романи висунули національні організації, які знаються на літературній сцені своїх країн і популяризують національну літературу за кордоном.

Зокрема, 14 номінантами стали:

 • Австрія: Пітер Кароші, Zu den Elefanten (Слони), Видавець: Leykam Verlag;
 • Боснія і Герцеговина: Slađana Nina Perković, U Jarku (У канаві), Видавець: Imprimatur;
 • Бельгія: Геа Шотерс, Trofee (Трофей), Видавець: Uitgeverij Querido;
 • Грузія: Іва Пезуашвілі, ბუნკერი (Сміттєпровід), Видавець: ინტელექტი (Інтелект);
 • Греція: Τάκης Καμπύλης (Такіс Кампіліс), Γενικά Συμπτώματα (Симптоми Дженерла), Видавець: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ (Кастаніотіс);
 • Ірландія: Tadhg Mac Dhonnagain, Madame Lazare (Мадам Лазар), Видавець: Futa Fata;
 • Італія: Даніеле Менкареллі, Semper tornare (Завжди повертатися), Видавець: Mondadori;
 • Литва: Томаш Вайсета, Ch., Видавець: Baltos lankos;
 • Північна Македонія: Владимир Янковски (Vladimir Jankovski), Скриени желби, немирни патувања (Приховані бажання, Неспокійні подорожі), Видавець: Антолог (Антологія);
 • Норвегія: Kjersti Anfinnsen, Øyeblikk for evigheten (Моменти для вічності), Видавець: Kolon forlag;
 • Румунія: Raluca Nagy, Teo de la 16 la 18 (Cléo from 5 to 7), Видавець: Nemira;
 • Словаччина: Richard Pupala, Ženy aj muži, zvieratá (Жінки та чоловіки, тварини), Видавець: Lindeni;
 • Іспанія: Jacobo Bergareche, Los días perfectos (Ідеальні дні), Видавець: Libros del Asteroide;
 • Україна: Євгенія Кузнєцова, Спитайте Мієчку, Видавець: Видавництво Старого Лева.

EUPL залишається відданою різноманіттю літератури та культур, що особливо важливо в ці невизначені часи. Консорціум EUPL має честь включити кандидатуру від України до списку 2022 року. Крім того, висловити свою солідарність з Україною і, зокрема, з українськими письменниками, перекладачами, видавцями та бібліотекарями. Чотири роки тому Прмія мала першу українську лауреатку Гаську Шиян, а в 2022 році Український інститут книги номінував Євгенію Кузнєцову як найкращу молоду письменницю в країні. Разом із книжковою спільнотою всього світу консорціум EUPL засуджує напади Росії та закликає до відновлення миру в Україні.

Євгенія Кузнєцова — українська письменниця, перекладачка, дослідниця. Народилася та провела дитинство в селі Хомутинці в центральній Україні. Після закінчення Київського національного університету здобула ступінь доктора філософії з літературного аналізу в Іспанії. Зараз Євгенія працює в галузі медіа-досліджень, зосереджуючи увагу на репортажах, які стосуються конфліктів і протидії дезінформації, а також перекладає художню та науково-популярну літературу. Наразі Євгенія видала дві книги. Її перша книга “Кухар у скорботі” опублікована у 2020 році. Її друга книга “Спитайте Мієчку” увійшла до шорт-листа “Книги року BBC News Україна” у 2021 році. Зараз вона працює над монографією про радянську лінгвістичну політику та політику ідентичності та ще одним романом. Обидві книги мають вийти у 2022 році.

European Union Prize for Literature - європейська премія з літератури, організована Консорціумом асоціацій, до складу якого входять Федерація європейських видавців (FEP) та Європейська та міжнародна федерація книготорговців (EIBF), за підтримки Європейської комісії (через програму “Креативна Європа”).

Категорія новини: Announcements
logo of creative europe
Логотип Українського Культурного Фонду
Logo of european commision
Логотип Міністерства Культури України