Премія Європейського Союзу в галузі культурної спадщини. Що вона може дати українським організаціям?

Збереження культурної спадщини було і залишається одним з основних пріоритетів для Європейського Союзу. Саме тому, у 2002 році Європейська Комісія запровадила European Heritage Awards / Europa Nostra Awards для того, щоб привернути увагу до найкращих досягнень в галузі охорони спадщини та підтримати заходи з підвищення обізнаності про культурну спадщину.


Нагородами відзначають видатні проєкти зі збереження культурної спадщини, інноваційні дослідження, багаторічна робота професіоналів та волонтерів у цій сфері, а також виняткові ініціативи з підвищення обізнаності, навчання та освіти. Згідно з дослідженням 2013 року, саме завдяки висвітленню історій успіху та поширення знань про культурну спадщину, Премія здійснює великий вплив на підтримку та розвиток даного сектору у країнах Європи.


Нагороди присуджуються в таких номінаціях:

– Збереження культурної спадщини

– Наукові дослідження

– Спеціальні заходи щодо збереження культурної спадщини

– Освіта, навчання та підвищення рівня обізнаності


2021 року серед учасників конкурсу будуть відібрані 30 ініціатив з усієї Європи. З них до 4-х переможців отримають гран-прі з грошовою премією 10 000 євро. Один переможець також отримає приз глядацьких симпатій за результатами онлайн-голосування.


Окрім того, у 2020 та 2021 роках, два номінанти мають змогу отримати спеціальну премію ILUCIDARE – за досконалість у галузі інновацій у сфері збереження культурної спадщини та міжнародних відносин.Україна отримала можливість брати участь в European Heritage Awards / Europa Nostra Awards ще у 2016 році після вступу до програми ЄС «Креативна Європа». У разі перемоги, українські організації мають можливість отримати такі переваги як вихід на європейський рівень, додаткове фінансування та збільшення кількості відвідувачів. Крім того, Премія підвищує обізнаність про спільну спадщину серед широкої громадськості, підкресливши при цьому її внутрішній європейський характер. Тому, Премія є ключовим інструментом промоції європейської культурної спадщини.


Як відбувається процес відбору?


Незалежне журі обирає переможців після розгляду усіх поданих заявок та робочих зустрічей. Кожного року може бути обрано до 30 переможців.


Дедлайн подачі заявок: 1 жовтня 2020 року


Подати заявку: http://www.europeanheritageawards.eu/apply/


Більше інформації про премію: www.europeanheritageawards.eu


Трохи цікавих фактів: з 2002 року, незалежне журі обрало 533 проєкти з 34-х країн. Найбільше всього було нагород отримали організації з Іспанії (70), потім йде Велика Британія (62) та Італія (47). В рамках категорій, найбільше проєктів було підтримно в номінації Збереження культурної спадщини (300), потім Освіта, навчання та підвищення рівня обізнаності (89), Спеціальні заходи щодо збереження культурної спадщини (78) та Наукові дослідження (66).

logo of creative europe
Логотип Українського Культурного Фонду
Logo of european commision
Логотип Міністерства Культури України