Підтримка Європейським Союзом культурного та креативного секторів в Україні через механізми та можливості програми ЄС "Креативна Європа": підсумки прес-брифінгу
12 березня 2024, в Медіацентрі Україна, Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні організували прес-брифінг, присвячений спецконкурсу «Підтримка українських переселенців та культурного і креативного секторів України», що був проведений у 2022 році.
На цьому прес-брифінгу з промовою виступили: секторальна менеджерка напрямку культури Представництва ЄС в Україні Тетяна Шульга, керівник Бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні Микола Ульянов та представниці організацій, що перемогли у конкурсі – Юлія Аленіна (ГО «Інша Освіта»), Оксана Саржевська-Кравченко («ІЗОЛЯЦІЯ») та Ольга Терефеєва (Національна Спілка Архітекторів України).
Про те, як саме Європа підтримує українську культуру, розповіла Тетяна Шульга:
“Фактично, ми працюємо в усіх можливих напрямках і продовжуємо підтримувати культуру з особливою увагою до розбудови і підтримки продуктивного шару української культури, підтримки українських дієвців, невеликих організацій через субгранти, оскільки ми вважаємо, що культура і креативні індустрії є винятково важливими як для резистентності самої країни, так і для її подальшого розвитку. Це та рушійна сила, яка провокує зміни, яка провокує діалог стосовно змін, яка допомагає налагодити спілкування між людьми, які, можливо, не завжди поділяють певні цінності або розділені своїм ставленням, які мають винайти шляхи співіснувати разом на територіях, якщо це стосується, скажімо, переміщених осіб і громад, які їх приймають” (цитата взята з Укрінформ).
Також, від Миколи Ульянова ми почули про те, як виник цей конкурс:
“Європейська виконавча агенція з питань освіти та культури у 2022 році з огляду на особливі безпекові обставини, в яких опинилася Україна, ініціювала відкриття спеціального конкурсу для України як особливого та виняткового механізму підтримки культури в Україні. Адмініструють імплементацію проєктів, які запропоновані на етапі заявки, консорціуми, де обов’язково учасниками у якості координатора чи просто важливого партнера є організації з України, оскільки лише організації з України дійсно добре розуміють контекст і те, яким чином вони можуть в найкращий спосіб підтримати культуру в Україні, культурні організації та таким чином забезпечити повоєнне відновлення” (цитата взята з Укрінформ).
Окремої уваги заслуговують проєкти, про які йшлося на події.
Оксана Саржевська-Кравченко («ІЗОЛЯЦІЯ»):
ZMINA: Rebuilding – це продовження роботи фонду «ІЗОЛЯЦІЯ», мережі культурних центрів Trans Europe Halles та організації Malý Berlín для підтримки українського культурного та креативного секторів. Частково, це продовження попереднього проєкту ZMINA 2.0.
Проєктом передбачено виділення 1,4 млн євро на субгранти для реалізації мінімум 40 проєктів, які будуть втілені самостійно, або у партнерстві з українськими чи міжнародними інституціями.
Юлія Аленіна (ГО «Інша Освіта»):
ГО Інша Освіта та німецька організація zusa реалізовують грантовий проєкт для культурних діячів та діячок «Culture Helps / Культура допомагає». Він передбачає інтеграцію українців та українок, які були змушені покинути домівки через повномасштабну війну, у нові громади через культурну партисипацію. Організатори не обмежують у кількості та частоті подачі заявок, а також допомагають потенційним заявникам та заявницям з їх підготовкою.
Ольга Терефеєва (Національна Спілка Архітекторів України):
“UREHERIT: архітектори для спадщини в Україні.” Відтворення ідентичності та пам’яті» – це програма консорціуму з 8-ми європейських архітектурних організацій та 3-х українських має на меті оцінити, відновити та зберегти урбаністичний та архітектурний спадок України під час та після війни.
У першу чергу – створення навчальних програм, методологій та рекомендацій роботи з відновлення спадщини. Міждисциплінарні команди українських та європейських фахівців зі спадщини, архітекторів, проєктувальників, інженерів, інших професіоналів, службовців місцевих органів влади та громад українських міст, які спеціалізуються на збереженні спадку, поділяться своїм досвідом на різноманітних подіях та будуть спільно створювати нові ідеї по розвитку та розбудові українських пам’яток та міст.
Повний брифінг можна переглянути за посиланням: Підтримка культурного та креативного секторів через механізми програми ЄС «Креативна Європа»
«Креативна Європа» – це програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. Метою програми є захист, розвиток та промоція європейського культурного та мовного розмаїття та спадщини, а також підвищення конкурентоспроможності та економічного потенціалу сектору культурних та креативних індустрій, зокрема аудіовізуального. Україна стала учасницею програми у 2016-му році. З того ж часу українські заявники можуть отримувати грантову підтримку у понад 30-ти різних конкурсах. Загальний європейський бюджет програми 2021-2027 років складає 2,44 млрд євро. Наразі програма працює у 40 країнах.
В Україні постійно працює Національне бюро програми, яке надає консультаційну підтримку українським заявникам та поширює актуальну інформацію про програму.
Контакти Бюро в Україні:
Telegram-канал: https://t.me/creativeeuropeua